contact us

تماس با ما

تماس با هنر سنگ آراز

کاربر گرامی، لطفاً در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهامی در مورد کارهای ارائه شده در سایت از طریق ارسال ایمیل یا تماس تلفنی با با ما تماس بگیرید.


تلفن تماس و فکس: 33576826 – ۰۲۱ 

" توجه داشته باشید که برای ارسال نقشه طرح خود میتوانید از طریق لاین یا تلگرام به شماره 09124041163 طرح خود را بغرستید"

 

بازدید حضوری از محصولات

شما میتوانید محصولات ما را در فروشگاه همکاران واقع در رسالت ، فرح آباد ، باقر آباد و کهریزک ببینید و برای خرید میتوانید مستقیما از هنر سنگ آراز و یا فروشگاه همکارانمان خرید نمایید .

بازدید اینترنتی

برای دیدن محصولات
1_از طریق تلگرام
Telegram.me/cncstonecarving
@cncstonecarving

2_وبسایت
www.stonecarvin.com


آدرس:

استان تهران - شهر تهران - اتوبان جاده قدیم قم - شور آباد - شصت متری حسین آباد - خیابان سوم شمالی -معدن پنجم- کارخانه سنگ یشم

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

موضوع پروژه:مرمت خانه وزیری

 

 

 

موضوع پروژه:مرمت خانه وزیری

درس:مرمت وابنیه

 

استادمربوطه:سرکارخانم باباخانی

 

گرداورندگان:

 

محمدمیرزایی

سعیدعبدالتاجدینی

سجادجعفری

 

فهرست مطالب

 

فصل اول :

- مطالعه و شناخت

1.بررسی پیشینه و موقعیت تاریخی استان

2.بررسی مقابر در استان

3.مطالعه و شناخت

فصل دوم:

1.معرفی بنا

2.معرفی بنا با نقشه

3.معرفی بنا با عکس

1.3ورودی بنا

2.3نما اط حیاط

3.3 تزیینات

4.3انواع قوس

4.معرفی وضعییت موجود بنا از نظر مرمتی 

 

 

 

بررسی پیشینه و موقعیت تاریخی استان :

کرمانشاه در مرز غربی کشور و در همسایگی کردستان – همدان – ایلام- لرستان و کشور عراق قرار دارد شهر کرمانشاه در مرکز استان کرمانشاهان نقطه مهم و پر اوازه ای بوده است که بغداد را به ری و بسطام و خراسان و ماوراالنهرمتصل میکرده است. شهرکرمانشاه روزگاری بر سر راه معرف شاهی دردوران هخامنشیان و همچنین راه ابریشم بوده است این شهر در منطقه بین النهرین قرار داشته ونام اصلی شهر کرمانج به معنی شهر رعایا بوده است.

طی دوران مختلف دست خوش حوادث گوناگون شده که هر کدام به نوبه خود تحولات وتغییراتی را در شهر موجب گردیده است که نزدیک ترین آنها به لحاظ تاریخی هشت سال جنگ تحمیلی از جانب کشور عراق میباشد که تحولات عظیمی را در شهر کرمانشاه وسایر شهرستانهای استان موجب گردید

بررسی مقابر در استان:

باتوجه به پیشینه دیرینه استان وغنای تاریخی و فرهنگی در ان میتوان گفت بنا هایی با عنوان مقابر یا همان مقبره ها در استان پیشینه ای تقریبی به اندازه قدمت خود استان دارند.

قدیمی ترین این مقابر همان گور دخمه ها یا مقابر مادی بوده که در جای جای استان کرمانشاه به وضوح اثار ان دیده میشوند از جمله مقبره معروف به دکان داود در سرپل ذهاب می باشد

 

البته باید تو جه داشت این مقابر امروزه علاوه بر مقبره بوده با توجه به قدمت تاریخی خود و اقدامات صورت گرفته از سوی مسعولان میتوانند در شناساندن شهر کرمانشاه و فرهنگ و افراد برجسته درادوار مختلف به میهمانان شهر موثر باشند.

مطالعه و شناخت

پيشينه تاريخي كرمانشاه

در آستانه منطقه بين النهرين و عبور اصلي ترين شاخه را ابريشم از ميانه آن دامنه تحولات و بحران هاي 200 سال گذشته منطقه را به كرمانشاه كشانده است در اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم وجود امپراطوري مقتدر عثماني و تهاجم هاي آنان بارها كرمانشاه را دستخوش تاخت و تاز قرار داد.

در جنگ جهاني اول قواي ترك عثماني مدتي كرمانشاه را به اشغال خود در آوردند در جنگ جهاني دوم نيز متفقين از مرز غربي وارد كشور شدند و سرانجام در جنگ تحميلي با عراق شش شهر اين استان ويران و كرمانشاه بارها بمباران شد.

در گذشته نه چندان دور و تا اواسط قرن بيستم كرمانشاه مفصل بازرگاني ايران عراق ، سوريه و اردن به شمار مي آمد و انگليسي ها و بلژيكي ها گمركات غرب ايران براي كنترل بازرگاني شرق به غرب آسيا ادره ميكردند ولي حفر كانال سوئز به رونق بازرگاني رو به رشد ايران پايان داد كرمانشاه در اين دوره شهر تجاري بزرگ و نيرومندي به شمار مي آمد بازار جامع آن را راسته ها تجارتخانه و كاروانسراهاي بزرگي تشكيل مي داد و محلات اطراف بازار بسيار پر رونق و ثروتمند بودند.

اين شهر آستانه و دروازه اي است كه چند مرحله تاريخ بر روي آن ره سپرده است . اقوام و مليت هايي از آن عبور كرده اند گاهي آن را ويران و زماني آبادش كردند. در زمان حكومت سلطان عبدالحميد و قبل عام ارامنه ها مهاحر به كرمانشاه سرازير شد . قبل از آن نيز آشوري ها و اقوام ديگر به اين شهر آمده بودند.

قسمت اعظم بافت قديم كرمانشاه در دوره زنديه و قاجار در اطراف بازار گسترش يافت و قديمي ترين نمادهاي آن از دوره زنديه و بيشترشان از دوره قاجاريه بر جاي مانده است اما از اوايل قرن گذشته ميلادي جلوه هاي معماري ملي در معابر و بناهاي جديد بروز كرد و شيوه خاص معماري كرمانشاه در بناهاي مجاور خيابان اصلي شهر مهمانخانه ها و بناهاي بزرگ مسكوني عمارت هاي عمومي و خدماتي و ميدانها شهر انعكاس يافت . در اين بناها در عين استفاده از مصالح و تزئينات مشابه تنوع و هماهنگي نيز حاكم بود.

روحيه معماري اين دوره مثبت و بارز بود گذشته و هويت خود را به خوبي تعريف مي كرد از شخصيت و استقلال برخوردار بود حجم ها و فضاها زنده بودند و جلوه و تصوير معماري آن پر جاذبه و جاندار بود اما مانند موسيقي اين دوره غم غربت خاص خود را داشت.

عمر اين دوره معماري كوتاه بود و فقط در نماهاي خيابان اصلي شهر ( مدرس كنوني ) و تعدادي از بناهاي خصوصي و دولتي از جمله ساختمان شهرداري فعلي ( كنسولگري قديم انگليس ) مهمانخانه بيستون ميدان شهرداري و استانداري تجلي يافت ولي عصاره آن در معماري موخر اين دوره تا سالهاي 1340 نفوذ و تسري يافت معماري به ساير كاربردهاي مسكوني و اداري و آموزشي و عمومي گسترش پيدا كرد تلفيق اجر چوب و شيرواني و استفاده بهينه از اين مصالح به ماندگاري معماري اين دوره منجر شد در اين دوره حجم ها و نماهاي بيروني بناهاي بافت جنوب شهر كرمانشاه پنجره و ايوان ها و شيرواني ها هنوز زيبايي خود را حفظ كرده است.

پس از سالهاي 1340 تاثير رويدادهايي كه در سطح ايران پيش آمد بر ساختار و بافت شهر كرمانشاه دگرگون كننده بود.

اين دوره با اصلاحات ارضي شروع شد . از اين زمان استانه جمعيتي روستاها شكست و موج مهاجرت به شهر ها آغاز شد. در 1350 با افزايش جهاني قيمت نفت ، اين بحران

 شدت گرفت . در دهه 1355-1365 عواميلي چون جنگ تحيلي تشديد امكانات بالقوه شهري و روستايي واگذاري بي حد و حصر زمين و ضعف مديريت و كنترل شهري دامنه مهاجرت به شره را فراخ كرد . طبعا بافت متقدم شهر نسبت به بقيه بافت در برابر جريان ها اخير بيشتر آسيب پذيرفت  آنچه كه از اين پس اتفاق افتاد روال تدريجي حيات اجتماعي اقتصادي و كالبدي بافت بود متروك شدن و مرگ لكه هائي از بافت رها شدن خانه هاي بزرگ قديمي و پيدايش مناسبات و فرهنگ روستايي در دل بافت قديمي و انزواي باقي ماندگان سكنه قديم جلوه هايي از اين زوال تدريجي به شمار مي آيند اكنون تنها يك چهارم ساكنان قديم و يا بازمانگان قديم آنها در بافت مركزي شهر سكونت دارند و عامل ماندگاري اين اقليت نيز عسرت و فقر اقتصادي آنان براي گريز از مشكلات اين بخش از شهر كرمانشاه بوده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بناي معتضدالدله وزيري

مقدمه

هدف كلي اين پروژه شناخت بناهاي خصوصي و معماري اين نوع بناها كه بطور كلي نشان دهنده فرهنگ و خصوصيات زندگي مردم آن شهر كه محل آن بنا مي باشد در اين پروژه سعي بر آن بوده است كه با شناخت

اين بناي مزبور كه در كرمانشاه واقع است فرهنگ زندگي مردم اين شهر نيز شناخته شود. و معماري اين بنا حاكي از فرهنگ غني و قدمت تاريخي اين شهر مي باشد. اين بنا بطور كامل نيز خصوصي نبوده و تفاوت عمده آن با بناهاي ديگر ( بناهاي خصوصي) همين مي باشد كه يك قسمت بنا ( سمت شرقي بنا) حالت حكومتي و پذيرفتن افراد ارباب رجوع را داشته و با كليه قسمتهاي ساختمان متفاوت بوده و با تمام قسمتهاي ساختمان ارتباط ضعيفي دارد و اين تفاوت به خاطر مقام وزارت صاحبخانه مي باشد.

 

 

 

 معرفي بناي معتضدالدوله وزيري

بناي مورد نظر ( خانه معتضدالدوله وزيري) متعلق به فردي به نام احمد خان معتضدالدوله واقع در دور ميدان نواب ( وزيري سابق) مي باشد اين بنا كاملا خصوصي نبوده بلكه با توجه به مقام وزارت احمد خان معتضدالدوله به عنوان وزير ماليه در كرمانشاه حالت حكومتي و ملاقات با وزير ماليه نيز داشته است لذا اين بنا داراي دو كاربري اداري و مسكوني بوده است اين بنا داراي معماري شاخص و مانند بناهايي كه در گذشته ساخته مي شد به خاطر محرميت بيشتر خانواده داراي دو حياط بيروني و اندروني است و از داخل كوچه با يك هشتي وارد حياط بيروني مي شدند كه در حال حاضر موجود مي باشد و از اين در ورودي رفت و آمد مي كنند.

اين بنا با توجه به دو كاربري كه داشته به مركز شهر نيز نزديك بوده و موقعيت خوبي را ايفا مي كرده است و زير بناي اين خانه 2000 متر مربع مي باشد اين بنا از نوع بناهاي دورنگرا مي باشد زيرا تمام نماها و پنجره ها به بيرون باز مي شود.

اين بنا هنوز به ميراث فرهنگي تعلق ندارد و مرمت نشده است اين بنا در حال حاضر به دو قسمت تقسيم شده است.

يك قسمت كه شامل حياط جنوبي و قسمت ميان دو حياط و قسمت جنوبي آن متعلق به آموزش و پرورش مي باشد و قسمت شمالي ساختمان در دست خانواده شهلايي از بازماندگان معتضدالدوله است قسمت مشرف به ميدان به خاطر ميدان و ارزش تجاري آن تبديل به تجاري شده و به افراد مختلق فروخته شده و حتي يك قسمت آن در اختيار بانك صادرات مي باشد در اين صورت اين ساختمان در قسمت نزديك به ميدان نواب ( وزيري سابق) كاملا تخريب شده است.

 در قسمت جنوبي آن نيز با تغيير كاربري آن به آموزشي داخل و تصرف زيادي در آن شده و قسمت هايي نيز به آن اضافه شده است كه تمام آسيب هاي وارده به آن آسيب هاي انساني بوده است.

پلان زیرزمین  

پلان طبقه همکف

 

 

تاريخچه بناي معتضدالدوله وزيري

بناي معتضدالدوله وزيري در دوره قاجاريه بنا شده و متعلق به دوره قاجار مي باشد و با توجه به تاثير فرهنگ و ساكنين ساختمان در ساخت و نوع معماري اين بنا ابتدا در مورد اين خاندان توضيح قابل توجهي داده مي شود.

و اينكه اين خاندان چگونه به كرمانشاه مي آيند و در شهر ساكن ميشوند در اين قيمت بيان ميشود.

خاندان وزيري از بازماندگان ميرزا مهدي خان اعتمادالدوله منشي استرآبادي در كرمانشاه مي باشد ميرزا مهدي خان منشي الممالك دوران جواني خود را در اصفهان گذرانيد و در دربار صفوي مشغول به كار بود ولي پس از حمله افغانها به ايران عزلت گزيد.

و در زمان نادر شاه به خدمت او رسيد و به علت حسن بيان و فاضل بودن او مورد توجه قرار گرفت و از معتمدان و منشيان وي گشت و مدتها منشي الممالك نادرشاه بوده است در هنگامي كه عثمانيان در جنگ ايروان از نادرشاه شكست خوردند و از او درخواست مصالحه نموده بودند و با توجه به اين درخواست نادرشاه در اين هنگام بود كه ميرزا مهدي خان منشي الممالك را همراه مصطفي خان شاملو به عنوان سفارت به استانبول فرستاده شدند.

در همين سال بود كه نادرشاه نيز به قتل رسد و ايران به هرج و مرج كشيده شد و در اين هنگام ميرزا مهدي خان منشي الممالك و مصطفي خان شاملو به همراه شاهزاده صفوي وارد ايران شدند براي به دست آوردن تاج و تخت تلاش خود را آغاز كردند و به كرمانشاه وارد شدند و اعلان دولت سلطنت صفوي كردند، اما از اردوي كريم خان زند شكست خوردند. و خاندان وي در شيراز سكونت كردند و ميرزا مهدي خان بعد از آن عزلت اختيار كرد و به اتمام كتاب جهانگشاي نادري پرداخت و كتاب هاي بسياري را نوشت كه در زير به برخي از آن اشاره نوشت كه در زير به برخي از آن اشاره شده است. از اثار وي دوره نادر ، منشات و مباني الغه بود و ميرزا مهدي خان در جدود سال 1180 هجري قمري در شيراز درگذشت و به خاك سپرده شد.

در سال 1173 هجري قمري هنگامي كه الله قلي خان زنگنه در كرمانشاه به حكومت رسد . به سبب جانبداري خان زنگنه از فضلا و دانشمندان بازماندگان ميرزامهدي خان به خاطر همين توجه به كرمانشاه كوچيدند و در اينجا به خاطر همين توجه به كرمانشاه كوچيدند و اينجا ساكن گشتند و به دليل اينكه اين خاندان از ادبيات و شعر و حسن بيان كه در اين خاندان موروثي بود غني بودند مورد توجه خان زنگنه قرار گرفتند.

ميرزا بزرگ ( از خاندان ميرزا مهدي خان ) در دستگاه حكومتي كرمانشاه راه يافت و به مقام وزارت دستسافت و فرزندان وي ميرزا احمد و ميرزا محمد در كرمانشاه با به عرصه وجود نهادند و در كرمانشاه به تحصيل پرداختند به طوريكه ميرزا احمد يكي از فضلا و شعراي عصر خود بود.

چنانچه به هنگام ورود محمد علي شاه قاجار به كرمانشاه ملك شعراي كرمانشاهان شمرده مي شد و در كنار برادرش ميرزا محمد در منصب وزارت بود و مرتبه ديواني داشت .

بعد از ميرزا ابوالقاسم وزير مقام وزارت و استيفاي دارالدوله كرمانشاهان به ميرزا احمد خان وزير ملقب به معتضدلادوله وزيري فرزند ميرزا ابوالقاسم وزير محول گرديد كه اين بنا متعلق به وي بود كه در آن دوران به شيوه متداول عصر عمادالدوله ساير مناسب ديواني در كرمانشاهان نيز به ساير برگزيدگان اين خاندان واگذار شد كل امور ماليه كه يكي از دوركن اصلي حكومت در عصر قاجاريه بود در كرمانشاهان نيز زير نظر سران خاندان وزيري و مستوفيان تحت نظر آن به رياست ميرزا احمدخان معتضدالدوله حل و فصل و رسيدگي مي شد.

ميرزا احمدخان معتضدالدوله وزيري يكي از رجال برجسته و خوشنام و آزاديخواهان راستين در نهضت مشروطه بود كه در راه اعتلاي آزادي اجتماعي و سياسي در كرمانشاهان و ترقي مراتب فرهنگي در اين شهر قدم هاي مثبتي برداشت از جمله اين كارها عبارت است از تاسيس چابخانه شرافت احمدي ، انتشار روزنامه كرمانشاه كه توسط اين فرد به انجام رسيد.

معتضدالدوله وزيري تا استقرار مشروطه و دفع استبداد دست بر نداشت و هرچه از مال دنيا داشت در اين راه احزار آزادي و ارتقاء سطح فرهنگ و بينش جامعه نثار كرد و دريغ نورزيد . معتضدالدوله در سال 1326 هجري قمري در مدرسه حقوق كرمانشاه عضو انجمن معارف مدرسه مزبور بود.

معتضدالدوله بزرگ يك نانوايي سنگكي داشت كه روزي نزديك به يكصد و پنجاه من آرد كه از آن تا دو خروار و پنجاه من نان بدست مي آمد و با مهر و حواله مجاني و رايگان نان  آن نانوايي يه اشخاص داده مي شد در هنگام قحطي شهر كرمانشاهان قحطي آمده بود.

با اين عملكرد سياسي و اجتماعي و فرهنگي و شخصيت بارز ميرزا احمدخان معتضدالدوله مورد احترام راستين تمام گروه ها و طبقات اجتماعي مختلف آهالي كرمانشاهان بود و چند دوره به نمايندگي مجلس شوراي ملي از سوي مردم اين شهر برگزيده شده و ايشان عاقبت در سال 1300 هجري قمري هنگامي كه در دوره پنجم مجلس عنوان نمايندگي كرمانشاه را داشت در تهران درگذشت و در صحن عبدالعظيم دفن گرديد و به خاك سپرده شد.

اين خاندان ( وزيري ) در محله قديمي برزدماغ كرمانشاه كه بعداً به وزيري معروف گرديد و ميدان احداثي در تقاطع خيابان ها واقع در شمال محله مزبور به اين نام ( وزيري ) خوانده شد سكونت داشتند كه اين بنا در قسمت جنوب شرقي اين ميدان واقع است كه اين بنا بطور موروثي به خاندان شهلايي و رشيدي رسيده است كه قسمت جنوبي ساختمان به خانواده رشيدي رسيده كه آن را بعدا به آموزش و پروش دادندو در حاليكه هنوز قسمت شمالي ساختمان در اختيار خانواده شهلايي مي باشد.

و در قسمتي از خانه در طبقه دوم حياط شمالي سكونت دارند و قسمتي از سمت شمالي اين ساختمان كه مشرف به ميدان نواب ( وزيري ) است به تجاري تبديل گشته است و آن قسمت تخريب شده است و متعلق به افراد مختلقي مي باشد.

موقيعيت بناي معتضدالوله وزيري

بناي معتضدالوله وزيري در كرمانشاه ساخته شده و متعلق به دوران قاجاريه مي باشد. اين ساختمان در قسمت جنوب شرقي ميدان نواب ( وزيري‌ سابق ) واقع شده است اين بنا به طور شمالي – جنوبي ساخته و در زميني به مساحت حدود 2000 متر مربع بنا شده اين ساختمان در محلي به نام وزيري ( برزدماغ ) كه به مركز شهر نيز نزديك است ساخته شده و اين به دليل موقعيت بالاي سياسي و اجتماعي صاحبخانه ( معتضدالدوله وزيري ) در شهر كرمانشاهان داشته است و اين بنا از دو قسمت خصوصي كه متعلق به افراد خانواده او بوده و قسمت نيمه خصوصي كه حالت اداري و حكومتي داشته كه افرادي كه با وزير ماليه قرار ملاقات داشته اند در اين قسمت با او ملاقات مي كردند .

در ورودي اين بنا طبق شواهد موجود در قسمت شمالي ساختمان واقع بوده است اما اكنون در ورودي اين بنا از كوچه و با يك عقب رفتگي مي باشد .

معرفي فضاهاي تشكيل دهنده بناي معتضدالدوله وزيري:

بطور كلي بناي معتضدالدوله وزيري در دو طبقه بنا شده و داراري زيرزمين نيز مي باشد اين بنا داراي دو حياط بزرگ شمالي و جنوبي و دو حياط كوچك كه با درهايي كوچكي با اين دو حياط جدا مي شدند كه به حياط دامادي معروف بودند.

حياط جنوبي متعلق به آموزش و پرورش است كه در حال حاضر هيچگونه استفاده اي از آن نمي شود كه اين قسمت از طرف كوچه كه با يك در چوبي رنگ خورده وارد مي شوند و با يك عقب رفتگي و گچ بري زيبا كه در حال حاضر سوخته ولي حالت زيباي خود را حفظ كرده است و چشم هر بيننده اي را به خود جلب مي كند و بعداً از اينكه از در ورودي وارد مي شوند با يك هشتي منتهي به يك راهرو وارد حياط با موزايك هاي اين حياط لق مي خورند و تا حدودي از بين رفته است و در اين حياط يك بنا با عرض 2 متر و ارتفاع 2 متر در طول حياط در سمت شرقي به آن الحاق شده است و در قسمت جنوبي حياط به دليل دادن كاربري آموزشي به اين حياط يك آبخوري نيز به آن الحاق شده و جزء الحاقي آن مي باشد.

در قسمت غربي اين حياط ساختماني كه داراي چند اتاق مي باشد كه جلوي آن ايواني به عرض 2.5 متر قرار دارد كه اين ستون ها رنگ شده اند.

 

كه در سمت بالاي اين ساختمان حياط دامادي وجود دارد كه با توجه به كوچك بودن اتاق هاي اطراف آن و نداشتن تزيينات متعلق به كاركنان ساكنين اين خانه بوده است كه از همين حياط نيز به زيرزمين ميروند و قسمت شمالي اين حياط داراي دو ورودي است كه هر كدام از اين ورودي ها با 5 پله وارد ساختمان مي شوند و دارراي يك راهرو منتهي به سه در مي باشد كه در سمت راست وارد اتاقي كه پنجره آن مشرف به حياط است و در جلويي به اتاق بزرگتري كه پشت اتاق ياد شده مي باشد وارد مي شود كه به آن شاهنشين نيز گفته مي شود و با پنج پنجره بزرگ كه تا كف ادامه داشت و داراي گچ بريهاي زيبايي بود و مشرف به حياط شمالي بود و اين اتاق به ارتقاع 4 متر بود و داراي سقف كاذب چوبي تزيين شده است و دري كه سمت چپ راهرو بود به اتاق كوچكي وارد مي شد و از انتهاي اتاق با يك در كوچك به اتاقي به همان اندازه وارد مي شد كه داراي  را پله است و از اينجا به طبقه دوم وارد مي شوند و در طبقه دوم دو اتاق كوچك بود كه در اتاق آخري يك در كوچك كه از زمين ارتفاع داشت و با فضاي بزرگي با سقف كوتاه مانند گاو صندوق عمل مي كرد. كه در قسمت شرقي اين حياط كه كاملا از اين دو حياط جدا مي باشد و با در جداگانه به كوچه ارتباط دارد و در طبقه دوم قرار دارد و داراي سه اتاق در كنار هم كه همه اينها به اتاق بزرگتري منتهي مي شود كه به اتاق ملاقات با وزير وقت عنوان مي شد كه اتاق اولي به عنوان آبدارخانه و اتاق هاي بعدي به عنوان اتاق انتظار و اتاق منشي خوانده مي شد.

اين دو حياط بزرگ يك ارتباط بسيار ضعيفي با هم داشتند كه در يكي از اتاق هاي طبقه همكف با چند پله به اتاقي از حياط ديگر مي رفتند و حياط جنوبي از حياط شمالي به ارتفاع 2 متر بلندتر است و اين به دليل شيبي كه زمين در اين منطقه دارد . حياط شمالي چون در مالكيت خصوصي مي باشد كه قسمت هاي از آن در سمت شمالي تخريب شده و قسمت شرقي آن نيز داراي اتاق بزرگي كه چيزي از آن باقي نمانده است و اطراف آن نيز داراي اتاق هايي است كه در طبقه دوم نيز تكرار گشته و به وسيله راه پله از اتاق آخري به طبقه دوم رفت و آمد مي كردند و حتي در طبقه دوم اين حياط يك خانواده زندگي مي كنند و قسمت شمالي ساختمان كه مشرف به ميدان وزيري است تبديل به تجاري شه است.

 

حیاط اصلی:ضلع غربی

 

حیاط اصلی:جزییات ستون و سر ستون(ضلع غربی)

 

جزییات یک نمونه گچبری در اتاق شاه نشین

 

سقف چوبی اتاق شاه نشین

 

قسمت بالا هشتی

 

سقف جوبی اتاق ها

برشش و نماها

برش ها . نماها و جزییاتی از سقف

فن شناسی

مصالح ساختماني ابزار تبديل فضاي مجازي خلق شده توسط معمار به فضاي حقيقي مي باشد، مصالح ساختماني را مي توان بصورت کلي به موراد ذيل تقسيم بندي نمود:

مصالح طبيعي : خاک، خاک رس، مصالح سنگي،..

چسباننده ها: سيمان، گچ، آهک،...

ملات ها: ماسه سيمان، کاه گل، خاک وگچ،...

قطعات (يونيت هاي سازه اي): آجر، سنگ، بلوک (سيماني و سفالي) ، شيشه،...

فلزات: آهن، قلع، سرب،...

چوب و فرآورده هاي آن: تزيينات، اسکلت بنا، سازه، تزيينات،...

مواد آلي : قير، رنگ، پشم شيشه، لوله ها، گوني، ...

همچنين با توجه به تغييراتي که در اين بنا در طي دوران گذشته پديد آمده، بسياري از مصالح جديد را نيز مي توان در اين بنا مشاهده نمود. در ادامه از مصالحي نام برده مي شود که بيشترين کاربرد را هنگام ساخت داشته اند.

آجر: سنگي مصنوعي است  که از دگرگون شدن خشت، بر اثر پخته شدن بدست مي آيد. کاربرد وسيع آجر گوياي دو دليل مهم فني مي باشد:

ضريب  انبساط و انقباض  آجر در برابر سرما به گونه اي است که از ايجاد ترک در بنا جلوگيري مي کند.

2) آجر در مقايسه با ديگر  مصالح از قدرت ذخيره انرژي حرارتي برخوردار است و در نتيجه انتقال نوسان هاي حرارتي محيط بيروني به داخل از طريق جدار آجري شديد نيست و بدون دخالت وسايل گرمازا و خنک کننده مي توان شرايط و فضاي مطبوع تري را فراهم آورد.

اندازه رايج آجر بکار رفته در دوران قاجار 4×19.5×19.5 سانتيمتر بوده است. آجر خشتي با  اندازه ي  4× 15× 15 سانتيمتر نوع ديگري از آجر بکار رفته در بنا مي باشد.. نوع ديگر آجرهاي به کار رفته در بنا آجرهاي تزئيني قالبي يا تراش هستند که در قسمتهايي هم چون رخبام و نماي ايوان بنا بکار رفته اند. اين گونه آجرها که در اندازه ها و شکل هاي مختلف هندسي و غير هندسي به کار رفته اند؛خاص دوران قاجار هستند. در دوران قاجار اين آجرها را با واکوب کردن در قالب، با شکل هاي  مختلف  مي ساختند و سپس  زائده هاي آن را با تيشه داري حذف شده ، و پس از بخار شدن آب آن (که مي تواند ناشي از بارندگي يا جابجايي باشد)عمل گيرش را انجام  مي دهد. انسان درگذشته ي دور، اين پديده را حس کرده و متوجه خاصيت گچ شد.

چوب:

  قبل از بکار بردن آهن در معماري از چوب به جاي آن استفاده مي شد. از چوب براي ساخت عناصر معماري و بازشو ها در بنا استفاده شده است. همچنين از چوب در ساخت ستون های بنا استفاده شده است. در دوران گذشته از اين عنصر به عنوان کش مابين قوسها استفاده شده است. براي ساخت درب و پنجره از چوب هاي درختان توت ، سنجد و ارژن( بادام وحشي ) استفاده کرده اند. در مناطق مرطوب و همچنين در جاهايي که در مجاورت آب ( مثل حمام و) قرار داشت در و پنجره  را از چوب سنجد مي ساختند مزاياي چوب و دلايل استفاده آن در ساختمان عبارت است از: سهولت در امر اجرا، مهار نمودن نيروهاي کششي حاصل از رانش، تبديل بار متمرکز به بار گسترده، مقاوم تر نمودن اجزاي ساختمان، دادن حالت ارتجاعي به اجزاي بنا، استفاده از چوب در تعميرات کاربرد وسعیی داشته است بسياري از عيوب چوب ناشي از بد روييدن درخت است مثل: پيچيدن درخت ،يکطرفه روييدن درخت، پرشاخه بودن درخت، چندگانه روييدن درخت، گره هاي موجود در درخت، يخ زدگي شيره درخت و ايجاد ترکهاي حلقوي درچوب.

بسياري ديگر از عيوب چوب مربوط به خواص شيميايي ـ فيزيکي اين ماده است: سهولت آتش گيري و حمله حشرات و قارچ تداوم احتراق آن ،تغيير خواص و ويژگي هاي آن در ارتباط با تغيير رطوبت چوب است

سنگ:

از نظر زمين‌شناسان به ماده‌ي سازنده‌ي پوسته‌ و بخش جامد سست ‌كره‌ي زمين، سنگ گفته مي‌شود. سنگ‌ها از يك يا چند كاني درست شده‌اند و از نظر چگونگي پديد آمدن در سه گروه سنگ‌هاي آذرين، سنگ‌هاي رسوبي و سنگ‌هاي دگرگوني جاي مي‌گيرند سنگ نيز يکي از مصالح مورد استفاده در این بنامي باشد که به طرق مختلف در ساخت و تزئين بنا مورد استفاده قرار می گرفته است

ملات: ملاتها خود از چند ماده ترکيب شده اند، حداقل دو ماده براي درست کردن يک ملات لازم مي باشد يکي از آنها بايد نقش چسباننده و ديگري نقش پرکننده داشته باشند. با ترکيب اين دو ماده و مخلوط آنها با آب مي توان يک ملات درست کرد.

 

ملاتها نيز مي توانند در بنا دو نقش ايفا نمايند يکي پرکننده و چسباننده و يگري پوشش و اندود. ملات ماسه آهک در بيشتر قسمتهاي بنا مورد استفاده قرار گرفته است. همچنين ملات گچ و خاک نيز کاربرد زيادي داشته است. در دوران گذشته و در هنگام تعميرات بنا، از ملات هاي جديد همچون ملات ماسه سيمان استفاده شده است

 

ملات: ملاتها خود از چند ماده ترکيب شده اند، حداقل دو ماده براي درست کردن يک ملات لازم مي باشد يکي از آنها بايد نقش چسباننده و ديگري نقش پرکننده داشته باشند. با ترکيب اين دو ماده و مخلوط آنها با آب مي توان يک ملات درست کرد.

 

ملاتها نيز مي توانند در بنا دو نقش ايفا نمايند يکي پرکننده و چسباننده و يگري پوشش و اندود. ملات ماسه آهک در بيشتر قسمتهاي بنا مورد استفاده قرار گرفته است. همچنين ملات گچ و خاک نيز کاربرد زيادي داشته است. در دوران گذشته و در هنگام تعميرات بنا، از ملات هاي جديد همچون ملات ماسه سيمان استفاده شده است

 

ديوار:

 ديوارها در بنا به دو صورت جرز باربر و جرز اسپر(جدا کننده) ديده مي شوند. جرزهاي باربر معمولا داراي ضخامت زياد بوده و مستقيما در انتقال بار مرده و زنده ساختار بنا به زمين و مستهلک کردن نيروي آن نقش ايفا مي نمايند. جرزهاي اسپر (جدا کننده) صرفا جهت فضا بندي معماري استفاده مي شوند و غالبا در سيستم

 نعل درگاه:

به دو صورت قوسي و تخت در بنا اجرا شده است. نحوه اجراي نعل درگاه تخت بدين گونه است، که به فاصله مناسب  در دو طرف درگاه دو چوب بصورت عمود بر سطح کار گذاشته مي شود و در دو طرف اين چوبها، تيرهاي نعل درگاه قرار مي گيرند و با بست به يکديگر متصل مي گردند.

معمولا نحوه اجراي نعل درگاه هاي قوسي بدين صورت مي باشد که بر روي دهانه بازشو يک طاق زده مي شود. در بسياري از موارد براي جلوگيري از انتقال فشار بارهاي وارده به آن به فاصله کمي در بالاي اين طاق، تير چوبي بر روي دو دهانه قرار مي گيرد. بدين گونه که اين تير کار اصلي انتقال نيروها را برعهده دارد. نتقال نيروي ساختاري بنا نقش عمده اي ايفا نمي کنن

قوس:

اکثر قوسهايي که در بنا اجرا شده، از نوع قوسهاي کلاله است. اين قوسها به دو صورت نيم دايره اي ترسيم شده اند. در بخشهايي دیگرقوسهای کمانی دیده میشود.

معماری خانه های سنتی ایران شامل بخش های زیر است:حیاط خانه که معمولا در جنوب ساختمان و بنای خانه قرار دارد از رو در این خانه ها در ایران یاشمالی هستند و یا جنوبی زیرا بافت اکثر شهر های ایران شطرنجی است یعنی خیابان ها شمالی-جنوبی-شرقی- غربی هستند بنابراین تعذادی از خانه ها در قسمت شمالی کوچه یا گذر قرار دارند و یاتعدادی دیگر در جنوب که در هر صورت حیاط ها در قسمت آفتاب گیرخانه و د رجلوی ساختمان به طرف جنوب قرار دارد شکل هندسی زمینها مربع مستطیل است و تقریبا تمام خانه ها دارای باغچه و حوض بوده اند ایرانیان وجود آب را یگی از مظاهرپاکیزیکی و یکی از مظاهر چها گانه مقدس آب-باد –خاک آتش است و در خانه های خود ضروری می دانستند در گذشته در خانه های قدیمی مستقیما به حیاط یا فضای داخلی خانه باز نمی شد بلکه ابتدا فضای به نا هشتی راه می یافت و سپس از داخل هشتی خانه به دوسمت بیرونی و اندرونی تقسیم می شد این قسمت بیرونی مستقیما به هشتی باز می شد ام رسیدن به قسمت اندرونی می بایست از دالان باریک و پیچ و خم داری عبور کرد این عمل مانع آن می شد که اهالی از هشتی در دید رس باشد بنابراین یکی از صفحات معماری ایران به ویژه در ساخت خانه های مسکونی رعایت درون گرایی است یعنی کسانی در خانه زندگی می کردند دیده نشوند به همین دلیل خانه ها را بلند می ساختند این موضوع برای مرد و زن اهمیتی نداشت از زما ن هخامنشی نیز موضوع درون گرایی در ایران معمول بوده است ودر معماری ایران معمول بوده است ودر معماری تخت جمشید نیز رعایت شده است

 مشخصات  و ویژگی بنا:

از ویژگی این بنا می توان به قرینه بودن نسبت به محور اصلی اشاره گرد همچینین طرح این بنا ساده و شگل ان مربع است و دارای ابعاد 176*330می باشد این خانه از مصالح اجر درست شده است که بعضا در جاهای از ان و هم چین در پی ان از قلوه سنک استفاده شده است دلیل استفاده از این مصالح در این خانه به خاطر این ا ست مصالح بومی این منطقه در ان زمان اجر بوده است مصالح کف حیاط از موزایک می باشد از خصوصیات این بنا به حیاط مرکزی ان که در اطراف ان اتاق های وجود دارد اشاره کرد.که دقیقا طرح شعاعی داشته که مراکز حکومتی در مرکز و فضا های مسکونی گرداگرد این ها قرار می کرفتند این طرح ها به ویزه در دوره پارتیان و ساسانیان معمول بوده است که بیشتر جنبه دفاعی و بیشتر حفظ محرمیت و دلیل اصلی آن آ رمانگرایی بوده است

عوامل تزیین کننده بنا:

نمای بیرونی بنا از اجر با اندودی از ملات کاهل میباشد که طی مکرر باران و رطوبت از بین رفته است وراه ورود به این بنااز دو در می باشد که داخل کوچه باز میشوند 1.در فلزی 2.در چوبی(اصلی)در ورودی اصلی این خانه از جنس چوب بلوط و دارای تزیینات چوبی بوده است به به وسیله میخ های پرچ شده به همدیگر متصل شده اند اتاق نزدیک در فلزی احتمالا به عنوان انباری استفاده می شده است و مصالح این اتاق از اجر با اندودی از گچ می باشدو سازه سقف این اتاق از چوب های شبکه بندی می باشد که روی این شبکه چوبی با اندودی از گچ پوشانده شده است نمای حیاط اصلی(ضلع شمالی) از اجر با اندوی از ملات ماسه سیمان(پلاستر) اندود شده است در حیاط اصلی (ضلع غربی) به اندازه 70 سانتی متر بلاتر از کف زمین اجرا شده است به دلیل بالا بون رطوبت در این منطقه و دیگری از این فضاهای ایوان به عنوان تابستان نشین استفاده میشده است در این فضای ایوان تعدادی ستون کار کذاشته شده است که جنبه ایستایی دارد که داخل ستونها از چوب می باشد با اندودی ازملات ماسه و سیمان اندود است و جنس سرستون ها" در این ایوان ها از جنس گج میباشد که همانند سر ستون های یونانی می باشد و برای ورود به اتاق های قسمت ایوانها از از پله های دوقسمت بنا استفاده شده است و دارای اتاقهای در این قسمت می باشند  و مصالح کف ایوانها و کف اتاق از موزاییک است وسقف قسمت ایوان از چوب های به صورت مدولار است تشگیل شده است دارای سرویس های در این نواحی می باشد

برای ورود به قسمت شمالی بنا (شاه نشین) اتاق های در این قسمت تعبیه شده است که راه ورود به این قسمت از طریق چند سری پلکان انجام می گیرد در قسمت بالای اتاق شاه نشین در طبقه اول یک سری شبکه چوبی مدولار در دیوار قرار داده است که حکم کار بادگیر را انجام داده است .در قسمت ورودی این (قسمت شمالی)برای جلو گیری از نفوذرطوبت  به دیوارهای داخل حیاط ازچند سری ازاره های منقوش سنگی  استفاده شده است

نمای داخلی بنا با اندودی از گچ پوشانده شده است تزیینات شامل (الف):گچبری-علاوه قسمت های از بنا و بر روی طاق های از درگاه مجزا و تو در تو گچبری های بسیار ساده و مختلف به اجرا در امده است. در ورودی اتاق ها چوبی می باشد که دارای تزیینات می باشد .اجرای عمل اجر فرش در کف کلیه اتاق ها و حیاط مرکزی ان بعد از انجام عمل کف سازی در قسمتی از ایوان ها  با استفاده از بلوکاژ و ماکدام به جهت پیشکیری از نفوذ رطوبت به کف اتاق ها  و تصتحیح کف اتاق ها به جهت اماده سازی و فرش اجر و بند کشی روی انها با استفاده از ملات ماسه سیمان می باشد سقف اتاق ها از یک سری چوب های افقی که روی این چوب ها با چوب شبکه بندی شده است سپس روی این شبکه ها اندودی از کاهگل سپس روی ان یک لایه اندود گچ میزنند

عایق کار ی

1- برای عایق کاری بام از نظر رطوبتی وحرارتی ، از کاهگل استفاده می شده است و نیز چوب هایی که به عنوان تیر در سقف استفاده شده اند ، خود به نوعی عایق حرارتی محسوب می شوند که این مساله درتنظیم دمای داخل فضا ها مفید می باشد.

2- دیوار قطور خود به عنوان عایق حرارتی بسیار خوبی عمل می کنند که تبادل حرارت را به تاخیر می اندازد وازتغییرات شدید دمایی در فضاها جلوگیری می کند

3-    استفاده از مصالح با ظرفیت حرارتی بالا ( خشت ... )

4- برای جلوگیری از نفوذ رطوبت صعودی به دیوارها در پی ساختمان ها از سنگ ( بلوکاژ) و شفته ی آهکی استفاده شده است که مانع  صعود رطوبت و نفوذ آن در دیوار می شود و به نوعی به عنوان عایق رطوبتی عمل می کند

 

1- پشت بام مسطح : به علت انعکاس کمتر نور خورشیداز رویه ی  مسطح بام وجذب بیشتر آن و هم چنین نشستن برف در فصل سرد برآن ، که خود به عنوان عایق حرارتی عمل می کند وخود مانع نفوذ سرما به فضاهای داخلی می شود .

هم چنین سطح افقی در مقابل جریان عبور باد ، مانع ایجاد نمی کند و در هنگام وزش  بادهای سرد زمستانی ، باعث هدایت آن میشود.

ساختمان ها ی ساخته شده بر اساس اقلیم نه تنها در برابر عوامل نا مساعد جوی عملکرد خوبی دارند بلکه محیط انسانی سالم و جذابی را نیز فراهم می کنند .

برخی از ابزارها ی طراحی اقلیمی عبارتند از :

1-  پنجره    

2-  ایوان سرپوشیده    

3-  حیاط مرکزی 

4-  گلخانه

5-  حوض خانه

در زمستان (مواقعی سرد سال  ) یعنی زمانی که حفظ حرارت مورد نیاز است هدف های طراحی اقلیمی عبارتند از :

الف -  مقاومت در برابر اتلاف وخروج حرارت به بیرون ساختمان

ب – جذب هر چه بیشتر حرارت خورشیدی ( پرتو آفتابی که به ضلع جنوبی ساختمان می تابد )

IIدر تابستان( مواقع گرم سال ) یعنی زمانی که گرمایش مورد نیاز استاین هدف ها  بالعکس می شوند یعنی مقومت در برابر حرارت وتابش خورشید واتلاف هر چه بیشتر حرارت به داخل ساختمان موردنظر می باشد.

روشها ی دیگر برای تقسم بندی تکنیک های اقلیمی :

1-    بادشکن : زمستان

2-    گیاهان وآب : تابستان

3-     فضاهای داخلی وخارجی : زمستان تابستان

4-    محافظت بنا توسط زمین: زمستان وتابستان

5-     دیوارها وپنجره های خورشیدی : زمستان

6-    پوسته ی حرارتی : زمستان

7-    ایجاد سایه در مقابل خورشید : تابستان

8-     تهویه ی طبیعی : تابستان

ساختمان مورد نظر این پروژه در اقلیم سرد کوهستانی کرمانشاه واقع شده است

بررسی اقلیمی کرمانشاه :

الف – سرمای شدید در زمستان وهوای معتدل تا نسبتا گرم در تابستان

ب – بارش سنگین برف در زمستان

پ – رطوبت کم هوا

ت – اختلاف زیاد دمای شب و روز

فرم های اصیل  ساختمانی در اقلیم کرمانشاه

1-  بافت متراکم ساختمان ها

2-   نمای خشن با رنگ تیره

3-   بازشو های کم و کنترل ورود وخروج هوا

4-  استفاده از مصالح با ظرفیت حرارتی بالا

5-  بام مسطح 

6- نزدیک بودن حجم ساختمان به مکعب ( ایجاد بیشترین حجم با کمترین سطح )

7-  عایق کاری پوسته ی خارجی بن

8- استفاده از حداکثر تابش

 

 

 

 

 

 

 

 

آسیب شناسی

 

 

 

 

 

 

پلان پیشنهادی:

 

 

پشتیبانی & تماس

پشتیبانی و فروش محصولات:
+021-33576826
+0912-4041163

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

تهران-اتوبان جاده قدیم قم 

شورآباد - شصت متری حسین آباد

خیابان سوم شمالی -معدن پنجم- 

کارخانه سنگ یشم

 

همراه ما باشید

     

 

دیدن همه محصولات در سایت توسط گوشی یا تبلت امکان پذیر نیست

لطفا اگر از گوشی استفاده میکنید حتما از طریق لینک تلگرام یا اینستا وارد کانال محصولات شوید  

تلگرام:

https://t.me/stonecarvin

اینستا:

https://www.instagram.com/tork_hamed/

JoomShaper